Baby masáž

Baby masáž alebo masáž batoliat predstavuje pre bábätko veľmi príjemné chvíľky. Masáž dieťatko upokojuje, zmierňuje stres, napätie, zlepšuje spánok, imunitu, koordináciu pohybov, pomáha pri bolestiach bruška a kolikách. Masáže pomáhajú mamičke lepšie sa naladiť na dieťatko a reagovať tak na jeho potreby. Zároveň sa prehlbuje citové puto medzi matkou a dieťatkom. Masáž prispieva k lepšiemu fyzickému a psychickému zdraviu bábätka.

Už v dávnych dobách využívali mnohé kultúry rôzne formy komunikácie na posilnenie puta medzi matkou a dieťaťom. Jednou z nich bolo využívanie jemných dotykov, hladkanie a preťahovanie s použitím rastlinných olejčekov, čo môžene považovať za istú formu masáže.

Dieťa vníma matku pomocou vôňe a dotyku. Preto je vhodné pri masáži batoliat využívať len veľmi jemne voňajúce oleje, ako sú slnečnicový alebo olivový olej. Esenciálne oleje sa pri masáži môžu používať až od 6. mesiaca.

S masážou bábätka môžeme začať už približne týždeň po pôrode. Zo začiatku masírujeme jemne a kratší čas, stačí 10 minút. Postupne môžeme predĺžiť dĺžku masáže na 30 minút. Bábätko nikdy nemasírujeme, keď je hladné, ani ihneď po jedle, keď je unavené alebo nepokojné. Pri masáži s ním komunikujeme. Keď spozorujeme, že sa mu to prestáva páčiť, treba s masírovaním prestať.

Masáž bruška dokáže účinne pomôcť s kolikami, ktoré bývajú časté hlavne v prvých troch mesiacoch dieťaťa. Samotné plyny sa začnú uvoľňovať do niekoľkých dní, avšak zmenu môžete pocítiť už po prvej masáži.

Kontraindikácie

alergia spojená s vyrážkami

otvorené rany a iné kožné zápaly

horúčka, infekčné ochorenia

hnačky, nevoľnosť, zvracanie

opuchy lbov, vykĺbenie, poranenie chrbtice

zlomeniny, po operácii

popáleniny

cukrovka

cysty

rakovina

žalúdočné sondy

Doprajte vášmu dieťatku dokonalú a láskyplnú starostlivosť od narodenia