Bowenova masáž

Bowenova technika (masáž) patrí medzi mäkké techniky. Vyvinul ju v 50 – tych rokoch austrálčan Thomas A. Bowen. Je to veľmi jemná a šetrná manipulácia s mäkkým tkanivom, kožou, svalmi, šlachami a úponmi. Technika pripomína príjemné prebrnkávanie svalov. Unikátny je Bowenov pohyb: pri nádychu terapeut jemne pohybuje s kožou cez sval bez tlaku, potom vyvinie jemný tlak (asi ako bezbolestný tlak na očnú buľvu) a po výdychu s jemným tlakom skĺzne naspäť. Zásadný rozdiel od iných masážych techník je ten, že sa snažíme obmedziť algické (bolestivé) podnety na minimum. Väčšina miest, na ktorých je tento pohyb aplikovaný, sa nachádza v blízkosti akupunktúrnych bodov, povrchovo uložených nervových pletení a lymfatických ciev. Výhodou je, že sa môže vykonávať cez oblečenie. Ošetrenie sa robí na celom tele, podľa potreby – chrbát, šija, krčná chrbtica, krížová oblasť, oblasť panvy a kostrče, oblasti kĺbov ako sú členky, kolená, ramená, horné a dolné končatiny, dýchací aparát, brušná dutina.

Táto technika pôsobí relaxačne na niekoľkých rovinách: fyzickej, psychickej, emocionálnej a hormonálnej. Pri masáži sa prechádza cez energetické dráhy tela, zlepšuje sa činnosť vnútorných orgánov a hormonálneho systému. Jemný tlak a šetrná manipulácia pomáhajú stimulovať cirkuláciu, dochádza k miernemu dráždeniu nervových zakončení a k stimulácii energetických dráh. Dochádza k nastoleniu homeostázy. U žien sa po ošetrení zlepšuje cyklus, PMS a zvyšuje možnosť otehotnenia. Je vhodné pre všetkých klientov bez rozdielu veku, aj pre tehotné ženy.

Po ošetrení je potrebné dostatočne piť, nesprchovať sa v príliš horúcej vode a nevykonávať v deň ošetrenia ťažšiu fyzickú aktivitu. Klient sa môže cítiť unavený. Únava vzniká následkom absolútnej relaxácie a uvoľnenia. Technika „pracuje“ v tele klienta ešte 4-5 dní po ošetrení, preto nie je vhodné v tomto časovom úseku absolvovať iné masážne alebo manipulačné techniky.

Základné ošetrenie trvá približne hodinu. Je ideálne zopakovať ho 3x v priebehu 14 dní, potom individuálne podľa potreby.

Indikácie

bolesti hlavy, chrbtice, hrudníku, bránice, brucha, krížov, kostrče, sedacieho svalstva

závrate, migrény, tinitus (hučanie v ušiach)

problémy s očami a ušami

problémy so spodnou čeľusťou a trojklanným nervom

angiózne bolesti, astma, alergia, dýchacie ochorenia

svalové bolesti, kŕče, zatuhnutie

zamrznuté rameno, tenisový/ golfový lakeť, syndróm karpálneho tunelu

bolesti kolien, členkov, hallux valgus, kladivkové prsty

po zlomeninách, úrazoch pre lepšiu rekonvalescenciu

skoliózy

koliky, zápcha, nadúvanie, tráviace problémy, nevoľnosť

nočné pomočovanie detí, inkontinencia, neplodnosť, tehotenské problémy, menštruačné problémy, nepravidelnosť cyklu, PMS

problémy s pečeňou, ľadvinami, žlčníkom, prostatou

zhoršený odtok lymfy

nervozita, stres, únava, hyperaktivita

zlepšenie celkovej kondície a imunity

Kontraindikácie

hlboká žilová trombóza

rakovina lymfatického systému

nedoliečené onkologické ochorenia

Zažite jedinečné účinky Bowenovej masáže
na vašom tele