Tehotenská masáž

Tehotenská masáž má oproti klasickej masáži isté špecifiká. Predstavuje individuálnu terapiu pre ženy vo všetkých mesiacoch tehotenstva a po pôrode. Uľahčuje zmeny prebiehajúce v tele a je vynikajúcou prípravou na pôrod. Uvoľňuje napätie nielen v tele a svaloch, ale aj napätie psychické. Pôsobí zároveň na ženu i na doposiaľ nenarodené dieťa.

Telo ženy je počas tehotenstva a v období po ňom vystavené nadmernej záťaži. Dochádza k mnohým fyziologickým zmenám, ktoré postupne pripravujú telo na samotný pôrod. Okrem viditeľného rastúceho bruška dochádza k uvoľňovaniu hormónov, ktoré ovplyvňujú pohybový aparát a kĺby. Mení sa celkové postavenie tela, chôdza, prehlbuje sa drieková lordóza. S rastúcim nenarodeným dieťaťom sa zväčšuje aj maternica, ktorá tlačí na močový mechúr. Ženy majú častejšie nutkanie na močenie, či prípadne neudržia moč pri kýchnutí alebo zakašľaní. Tehotné ženy často pociťujú rannú nevoľnosť, pálenie žáhy, spomaľuje sa činnosť čriev, trápia ich opuchnuté nohy, horšie sa im dýcha. V pokročilejšom štádiu tehotenstva sú časté bolesti v krížovej oblasti. 

Ak nie je tehotnej nepríjemné ležať na bruchu, masíruje sa v tejto polohe. Vo vyššom štádiu tehotenstva sa masáž vykonáva v ľahu na boku.  Pred masážou, aj po nej je dôležité doplniť tekutiny. 

Pri masáži sa môžu používať esenciálne oleje, ktoré pomáhajú žene lepšie sa uvoľniť. Na použití esenciálneho oleja je dobré s tehotnou sa dohodnúť dopredu, prípadne ju nechať esenciálny olej pred masážou ovoňať, pretože ženy majú v tehotenstve zostrený čuch. Niektoré vône im vôbec nie sú príjemné, čo treba rešpektovať. Najvhodnejšie esenciálne oleje, ktoré sa môžu v tehotenstve používať a sú u tehotných obľúbené, sú citrón, mandarínka, neroli, pomaranč a levanduľa. Inhalácia citrónového esenciálneho oleja je veľmi vhodná pri ranných nevoľnostiach.

Tehotenská masáž priaznivo ovplyvňuje napätie svalov, uľahčuje adaptáciu ženy na zmeny v tele a pomáha odstrániť stres, únavu, opuchy nôh a bolesti. Po masáži sa bude budúca mamička cítiť sviežo a plná sily. Nenarodené dieťatko veľmi často reaguje na masáž poskytovanú matke. Bábätká, ktorých matky chodili počas tehotenstva pravidelne na masáž, bývajú po narodení veľmi pokojné.

Kontraindikácie

rizikové tehotenstvo

akútny zápal alebo horúčka

narušená celistvosť kože

Chceli by ste sa poradiť, či je pre vás tehotenská masáž vhodná?