SM systém

SM systém (novší názov SPS spirálna stabilizácia) je metóda, ktorá sa vyvýja uz vyše tridsať rokov. Je využívaná fyzioterapeutmi, cvičiteľmi, vrcholovými športovcami aj bežnými ľuďmi. Jej autorom je český lekár MUDr. Richard Smíšek. Metóda je zameraná na liečbu rôznych problémov, ako sú napr. bolesti chrbtice, výhrezy medzistavcových platničiek, skolióza, chabé držanie tela, komplikácie po operácii chrbtice a iné. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a pre tehotné ženy.

SM systém je súbor špeciálnych cvikov, ktoré aktivujú svalové reťazce, ktorých hlavnou funkciou je sťahovať obvod tela, vytvoriť svalový korzet, stabilizovať stoj a chôdzu. Cvičí sa s pomocou elastického lana. Pri cvičení dochádza k aktivácii svalov usporiadaných do špirál, čím vzniká trakčná sila a chrbtica sa naťahuje smerom hore. Uvoľňuje sa tlak na platničky, zlepšuje sa ich výživa a platničky majú možnosť regenerovať.

SM systém posilňuje oslabené svaly, naťahuhe napnuté a skrátené svaly, zlepšuje pohyblivosť v kĺboch, zaisťuje telu stabilitu (kľudovú aj dynamickú), optimalizuje pohybové stereotypy. Využívajú ho aj športovci ako aktvíny strečing, kondičný tréning a regeneráciu.

Cvičiť je zo začiatku najlepšie individuálne, pod vedením fyzioterapeuta, neskôr môžete absolvovať aj cvičenie v skupinkách.

Jednoduchosť a efektívnosť cvičenia ma neustále udivuje a vrelo ho odporúčam každému, kto má akékoľvek problémy s chrbticou.

Indikácie

chabé a skoliotické držanie tela, ťažké poruchy svalovej balancie, skolióza

bolesti chrbtice

vyhreznuté medzistavcové platničky

komplikácie po operácii chrbtice

efektívny aktívny strečing, kondičný tréning a regenerácia

posilnenie brušných svalov tam, kde iný spôsob posilňovania nie je možný, napr. pri diastáze priamych brušných svalov

stabilná chôdza po operácii bedrových kĺbov

Kontraindikácie

srdcová slabosť

všetky horúčkovité ochorenia

všetky krvácavé stavy

akútna neuralgia

infekčné kožné choroby

Potrebujete sa poradiť o vhodnosti tejto terapie pre vás?