Kinesiotaping

Tejpovanie sa v poslednej dobe stalo obľúbené nielen u profesionálnych športovcov, ale aj u širokej verejnosti. Tejp je vhodný doplnok k iným rehabilitačným metódam, ako sú masáž, manuálne techniky, či liečebný telocvik. Pomáha túto liečbu výrazne urýchliť, pretože pôsobí aj v čase, keď zrovna fyzioterapeut s telom nepracuje.

Tejpovanie je lepenie špeciálnych pásikov (tejpov) na holú kožu. Pri kinesiotejpingu sa využíva bavlnený elastický tejp, ktorý má podobné elastické vlastnosti ako ľudská pokožka. Tým je zaručený pohyb svalov a kĺbov bez obmedzenia. Klient nalepený tejp na pokožke nevníma. S kinesiotejpom sa môže človek sprchovať a vykonávať bežné činnosti. Tejp neobsahuje žiadne analgetiká, či iné liečivé látky. Kinesio tejp môžeme nosiť 3 – 5 dní, potom sa postupne strácajú jeho elastické vlastnosti.

Tejp sa lepí na suchú, odmastenú pokožku, zbavenú ochlpenia a pod určitým napätím. Pôsobí na neurofyziologickom princípe. Receptor vedie vzruch do centrálneho nervového systému, kde sa spracuje informácia a odpoveď je vedená naspäť do svalových vlákien. Svalové napätie vo svaloch sa, buď zvýši, alebo zníži, čím sa upraví napätie bolestivého, preťaženého alebo zraneného svalu alebo šlachy. V mieste aplikácie sa zlepšuje cirkulácia krvi, odtok lymfy, zmierňuje bolesť a urýchľuje hojenie.

Farba tejpov sa využíva pri coloroterapii (terapii farbou). Vraví sa, že ružová hreje, modrá chladí a zmierňuje bolesť, čierna a červená aktivuje a zelená lieči. Iné špeciálne účinky alebo vlastnosti odlišné farebné varianty tejpov nemajú.

Indikácie

pri športe ako prevencia pred úrazom, preťažením

chronická bolesť šliach a kĺbov

zápaly mäkkých tkanív

úrazy krčnej chrbtice spôsobené vonkajšími faktormi (whiplash syndrom)

distorzia, kontúzia, kĺbna nestabilita

tenisový, golfový lakeť

chronické bolesti chrbtice

menštruačné bolesti

disfunkcia krvného a lymfatického sustému

deformity nohy a prstov

skolióza

Kontraindikácie

(platné pre miesto aplikácie)

kŕčové žily, akútne žilové ochorenia

hnisavé kožné prejavy

otvorené rany, pleseň

maligný melanom kože

materské znamienka (hlavne tie, ktoré vystupujú), bradavice

kožné alergie, vyrážky, ekzémy

dermatitidy

horúčkovité ochorenia

kardiopulmonálna dekompenzácia

Chceli by ste sa poradiť?